Eid: till vårdnadshavare för barn på Förskolan Alsalam

Hej och assalamu alaykum.

Vi har nu gått in i den ärade månaden Dhul-Hijjah enligt hijrikalenderns år 1438H. Detta innebär att muslimer världen över kommer att fira en av deras två högtider som kallas Eid Al-Adha på fredagen den 1 sep.

När denna dag infaller under veckodagarna så har vi under tidigare år sett att en stor skara av våra barn inte kommer till förskolan. Förskolan kommer därmed att hållas stängd denna dag och all personal kommer att vara ledig.

Vid behov av extra omsorg denna dag (1/9) måste ni anmäla det till personalen snarast; senast 28/8.

Vi på Alrisalah Skandinaviska Stiftelse och Förskolan Alsalam önskar er en trevlig Eid!

För mer information kontakta:
e-mail: info@alsalam.se
tel: 070-776 89 06

Hussein Aldaoudi
VD och Skolchef