Gymnastik på Förskolan Alsalam

30 min två dagar varje vecka finns gymnastiksalen till för oss på förskolan. Eftersom vi har fyra avdelningar på förskolan så brukar vi turas om så att varje avdelning får tillgång till gymnastiksalen minst varannan vecka.

En 30 min aktivitet i gympasalen kan bestå utav:
– Lekar som utvecklar motoriken.
– Hinderbanor som ger möjlighet att öva på koordinationsförmåga.
– Rörelseramsor för att få kroppsuppfattning.
– En demonstration om varför det är viktigt att röra på sig och äta bra mat, samt förståelse för vikten av att värna om sin hälsa och sitt välbefinnande. M.m.

Det finns en gränslös variation av aktiviteter man kan göra för att främja barnens hälsa och välmående med tillgång till en gymnastiksal, och vi är väldigt stolta och glada över att kunna erbjuda era barn detta eftersom vi på förskolan skall arbeta för att varje barn får stöd och stimulans i sin motoriska utveckling.